Search website

Samodzielna aranżacja ogrodu

Coraz więcej firm oferuje nie tylko sprzedaż roślin, narzędzi, akcesoriów i mebli ogrodowej, ale też ich odpowiednią aranżację. Jest to z pewnością duża wygoda i pewność, że powierzone im obowiązki wykonane będą dobrze, ale jednak robiąc to samodzielnie zyskujemy pełną dowolność i możemy realizować swoje pomysły. Czy warto zatrudniać projektantów krajobrazu? I jak zrobić to samemu?

Wszystko zależy od tego jak dużą powierzchnią dysponujemy oraz jakie cele ma nasz ogród spełniać. Przed podjęciem jakichkolwiek konkretnych działań powinniśmy ustalić dostępny w tym celu budżet. Następnie warto skorzystać z jednego z dostępnych na rynku programów projektowych, pomoże nam to spojrzeć przestrzennie i z góry na podwórze. Kolejny krok to dokładne zbadanie ziemi w ogrodzie, dzięki temu będziemy wiedzieli jakie rośliny możemy na niej uprawiać. Niezwykle ważne jest tez zdobycie informacji na temat architektury krajobrazu, warto więc skorzystać z pomocy eksperta, czytać poradniki i blogi na temat botaniki i ogrodnictwa lub zapoznać się z opiniami innych ogrodników.

woman(sxc.hu)

woman(sxc.hu)

Projektowanie ogrodów nie jest najprostszym zajęciem, wymaga wiedzy, czasu i zaangażowania. Podzielmy dostępną przestrzeń na kilka sfer, roślinną (uwzględnijmy tu podział na warzywa/owoce oraz rośliny ozdobne), wypoczynkową i rekreacyjną. Ważne jest by po środku podwórza nie ustawiać żadnego elementu, ani nie sadzić rośliny, ponieważ nie wpływa to dobrze kompozycję. Wszystkie rośliny powinny być ułożone warstwowo, czyli „od najniższych do najwyższych”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *